İnme ve Felç Nedir? Nasıl Önlenir?
04 Temmuz 2019

İnme nedir?

İnme beyinin bir bölümünün kan akımındaki ani azalma yada durma olarak tanımlanır. İnmelerin çoğu beyin damar tıkanıklığına bağlı olarak gelişir. Daha nadiren beyin damarlarından birinin yırtılarak beyin dokusu ya da beyin zarları içine kanaması ile oluşabilir.

İnme belirtileri nelerdir?

İnme genellikle ‘felç’ olarak tanımlanan vücudun tek tarafında yüz, kol ve bacağı etkileyebilen hissizlik ve/veya kuvvet kaybı olarak bilinmesine rağmen konuşma ya da anlamada güçlük, bilinç değişikliği, yürüme ve denge bozukluğu yada görme kaybı ile de ortaya çıkabilir.

İnmeyi tanımak ve önlemek neden önemlidir?

İnme, kalp-damar hastalıklarından sonra dünyada ikinci sırada ölüm nedenidir. Sakatlık ve iş gücü kaybının ise birinci nedenidir. Bu nedenle inmeye neden olan risk faktörlerinin ortaya konması ve inmenin önlenmesi son derecede önemlidir. İnmeye neden olan risk faktörleri değiştirilebilir ve değiştirilemez risk faktörleri olarak ikiye ayrılır. İleri yaş, ırk, erkek cinsiyet ve genetik faktörler değiştirilemez nedenlerken hipertansiyon, diyabet, kan yağlarının yüksekliği, kalp ritim bozuklukları, sigara, obezite ve fiziksel inaktivite değiştirilebilir risk faktörleri arasındadır. Bu nedenle toplumun değiştirilebilir risk faktörleri açısından bilgilendirilmesi, rutin sağlık taramalarının yapılması, yaşam şekli ve diyet değişiklikleri konusunda danışmanlık verilmesi biz hekimlerin birincil görevleri arasındadır. İnme belirtilerinin hasta ve yakınları tarafından erken tanınması hayati önem taşımaktadır. Beyin damar tıkanıklığına bağlı inme geçiren uygun hastalarda ilk 4.5 saatte uygulanabilen pıhtı çözücü (doku plazminojen aktivatörü-tpA) tedavi şansı için zamanla yarışılmalı ve en kısa sürede 112 aranarak hastanın en yakın hastaneye nakli sağlanmalıdır. İnme sonrası oluşabilecek özürlülüğün azaltılması için bu tedavi ne kadar erken uygulanabilirse daha yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu tedavinin uygulanamadığı hastalarda ise kan sulandırıcı, kan basıncını düzenleyici, kolesterol düşürücü ilaçlar ve bunlara ek olarak bazı hastalarda stent yada endarterektomi gibi cerrahi tedaviler uygulanır. Beyin kanamasına bağlı inmelerde ise kan basıncının düşürülmesi, beyin ödeminin önlenmesi ya da azaltılmasını sağlayan medikal tedaviler, beyindeki kanı uzaklaştırmaya yada kafa içi basıncını düşürmeye yönelik cerrahi girişimler, hasarlı beyin damarına uygulanabilen cerrahi yada anjiografik tedaviler söz konusudur.

İnme sonrası bakım nasıl olmalıdır?

İnme geçiren kişilerde tekrar inme geçirme riski geçirmemiş bireylere göre daha yüksektir. Tekrarlayan inmenin önlenmesi için altta yatan risk faktörlerinin belirlenmesi ve tedavisi, tuz, şeker ve yağdan fakir diyet, sigarayı bırakmak ve fiziksel aktiviteyi arttırmak gibi yaşam şekli değişiklikleri, medikal tedavilerin düzenli kullanılması ve nöroloji hekimi tarafından düzenli takip çok önemlidir. İnme sonrası hastanın yaşam kalitesini arttırmak için fizyoterapi ve rehabilitasyon ile kişinin fiziksel, psikolojik, sosyal ve mesleki yönden erişebileceği maksimum bağımsızlık düzeyine eriştirmek amaçlanır.

Uzm. Dr. Bedriye Karaman

          Nöroloji