Beyin ve Sinir Cerrahisi
31 Mayıs 2021Beyin ve Sinir cerrahisi (Nöroşirürji);
Beyin, omurilik ve sinirlerin ameliyat gerektiren hastalıklarıyla ilgilenen tıp dalıdır. Bu bilim dalının ilgilendiği hastalıkların başlıcaları şunlardır:

v  Beyin ve omuriliğin damarıyla ilgili hastalıklar (damar baloncukları, beyin kanamaları, damar tıkanmaları, damar anormallikleri gibi)

v  Tümörler (tüm kötü ve iyi huylu kitleler)

v  Travmalar (trafik kazaları, düşme v.b. ile oluşan sinir sistemi yaralanmaları)

v  Omurga ve omurilik hastalıkları (bel ve boyun fıtıkları, kırıklar, kaymalar, tümörler, iltihabi hastalıklar)

v  Hipofiz bezi hastalıkları ( aşırı hormon salgılayan tümörler gibi)

v  Kronik ağrı durumları (kanser ağrıları)

v  Hareket hastalıkları (parkinsonizm gibi)

Poliklinikler:

·         Hastanemiz beyin ve sinir cerrahisi branşında verilen poliklinik hizmetleri; 10 Nisan 2017 tarihinde başlamış olup, bir merkez bina ve bir semt polikliniği olmak üzere toplam iki poliklinik odası ile hizmet vermektedir.

·         Hastanemiz beyin ve sinir cerrahisi polikliniği, hastane poliklinikler bölümünde (F blok) üçüncü katta bulunmaktadır.

·         Toplam iki hekim; merkez bina polikliniği, semt polikliniği, yataklı klinikler, ameliyathane, heyet ve görevlendirme yapılan birimlerde hizmet vermektedir

 

Nöroşirürji bölümü  ile ilgili olduğunu düşündüğüm şikayetlerim var, ne yapmalıyım?

Bize hastane web sitemizin iletişim bölümündeki telefon numaraları ile ulaşabilir ya da mesaj gönderebilirsiniz. Hastanemiz nöroşirürji bölümü her gün mesai saatleri içinde normal hasta polikliniği yapılmakta ve gelen hastalar aynı gün randevulu ve randevusuz olmak üzere muayene olabilmektedirler. Poliklinik muayenesine gelirken lütfen eski tetkiklerinizi (film, kan tahlili gibi) ve varsa kullandığınız ilaçlar ile birlikte getirmeyi unutmayınız. Sabah aç olarak gelmeniz halinde ( gece 12’ den sonra aç,sabah kahvaltı yapmamış) gerekli tetkikler o gün yapılabilir.

Tıbbi etik kurallar gereğince hastane çalışanları ve diğer tıbbi personele sıra gözetmeksizin hizmet verilmektedir.

Klinik:

·         Beyin ve sinir cerrahisi kliniği 30 Mart 2018 tarihinde hizmete açılmıştır.

·         Beyin ve sinir cerrahisi servisi, iki uzman hekim, sekiz hemşire ve iki yardımcı personel ile hastalara hizmet vermektedir.

·         Hem hasta hem de refakatçi için fiziki imkanların kaliteli ve konforlu hale getirildiği hastanede servisler tek ve çift kişilik odalardan oluşmaktadır.

·         Beyin ve sinir cerrahisi servisi B blok birinci katta bulunmaktadır.

·         Operasyonu planlanan veya medikal tedavi için yatışı yapılan hastalara tanı, tedavi ve tedavi sonrası bakım için hizmet verilmektedir.

·         Servise yatışı yapılan hasta ve yakınlarına sorumlu servis hemşiresi tarafından  hastane kuralları hakkında bilgi verilmektedir.

Ameliyathane:

Hastanemiz ameliyathanesi 2 Nisan 2018 tarihinde hizmete açılmış olup, beyin ve sinir cerrahisi branşında sıklıkla yapılan ameliyatlar arasında;

·         Bel fıtığı

·         Boyun fıtığı

·         Omurga daralması

·         Omurga tümör cerrahisi gibi ameliyatlar yer almaktadır.