Yoğun Bakım Üniteleri
30 Ekim 2018

IMG_1656.JPG         IMG_1635.JPG                                                                                    
                                                                           Yoğun Bakım

Hastanemizde birinci basamak 8 yataklı  dahiliye/kardiyoloji  yoğun bakım ve  ikinci basamak 11 yataklı genel yoğun bakım olmak üzere toplam 19 yataklı yetişkin yoğun bakım ünitesi 16 Nisan 2018 tarihinde hizmete girmiştir.

Dahiliye ve Kardiyoloji Yoğun Bakım Ünitesi (birinci basamak)

·        Takip ve tedavileri için rutin yöntemlerin yeterli olmadığı

·        Henüz organ yetmezliği başlamamış

·        Solunum desteğine ihtiyaç duymayan,yakın takibi gereken hastalar

·        İkinci basamak yoğun bakım ünitesinden çıkarılan henüz taburcu edilemeyecek olan hastalara  yoğun bakım hizmeti sunulmaktadır.

              Genel Yoğun Bakım Ünitesi (ikinci basamak)

·        Genel durumları ileri derecede bozulmuş, stabil durumda olmayan, yoğun bakım dışında verilmeyecek ileri düzeyde monitorizasyon ve tedavi gereksinimi olan hastalar ,solunum desteği ihtiyacı olan hastalar ile postoperatif dönemde yoğun bakım ihtiyacı olan hastalara yoğun bakım hizmeti sunulmaktadır

·        Ünitemizde; ileri teknoloji ile donatılmış her yatak başı hemodinamik monitarizasyon sağlayan cihazlar,  dört adet ventilatör cihazı, iki adet transport monitör, bir adet transport ventilatör bulunmaktadır

·        Bir sorumlu hekim ve 20 kişilik eğitimli hemşire kadrosuyla 24 saat hastalara hizmet verilmektedir

·        Yoğun bakım sorumlu hekimlerinin uygun gördüğü hastalarda ziyaret saatleri 14:00 – 15:00 olmakla birlikte, bu saatlerde hasta yakınlarına bilgilendirme de yapılmaktadır.

·        Yoğun bakım sorumlu hekimi veya hemşiresi tarafından yoğun bakım şartlarına göre ziyaret saatleri değiştirilebilir, durdurulabilir veya iptal edilebilir.

·        Genel yoğun bakım ünitesine giriş ve çıkışlar manuel şifreli veya kartlı sistem ile şifreli olarak kontrollü şekilde yapılmaktadır. Enfeksiyon kontrol komitesi ve başhekimlik talimatı doğrultusunda servise giriş çıkışlar sınırlıdır, serviste görevli olmayan personel izinsiz olarak servise alınmaz.

·        Bir adet izolasyon odası mevcuttur.

         Hastalarımız bire bir hemşire takibinde olup, tedavileri sorumlu yoğun bakım hekimi ve ilgili branş hekimi tarafından sürdürülmektedir