Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
08 Şubat 2024

IMG_3986.JPG
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi;
Ünitemizde nörolojik rehabilitasyon, pediyatrik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, romatolojik rehabilitasyon, kas iskelet sistemi ağrılarına  yönelik fizik tedavi uygulamaları yapılmaktadır.

Tedavide amacımız; fiziksel modaliteler ve egzersizlerin kullanılmasın içeren fizik tedavi ve hastalık veya travma sonucu fiziksel bir engele uğramış bireyin, geride kalan yeteneklerini  ve gücünü kullanarak bu kaybının telafi edilebilmesinin sağlanması olan rehabilitasyonun uygulanması ile insanlara ağrısız, özgür hareket etme olanağı vermeyi, yaşam kalitelerini yükseltmeyi ve günlük yaşamlarında bağımsız olabilmelerini sağlamaktır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünün ilgilendiği hastalıklar

v  Ağrılı eklem sorunları

v  Bel ve boyun ağrıları

v  Kol, dirsek el ve bilek ağrıları (sinir sıkışması, karpal tünel sendromu, tenisçi dirseği…)

v  Elde, ayakta uyuşma

v  Ayak ayak bileği ağrıları (halluks valgus, düz tabanlık vs.)

v  Eklemlerde kireçlenme

v  Disk hernileri (bel ve boyun fıtıkları)

v  Osteoporoz (kemik erimesi/ zayıflığı)

v  Fibromiyalji, çeşitli kas hastalıkları,kas ağrıları

v  Romatoid artrit, ankilozan spondilit, romatizma hastalıklar

v  Felçli hastalıklar

v  Ortopedik engelli bulunan bireyler

Poliklinikler:

·         Hastanemiz fizik tedavi ve rehabilitasyon branşında verilen poliklinik hizmetleri; 10 Nisan 2017 tarihinde başlamış olup, merkez binada iki poliklinik odası ile hizmet vermektedir.

·         Hastanemiz fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniği, hastane poliklinikler bölümünde (F blok) üçüncü katta bulunmaktadır.

·         Toplam üç hekim; merkez bina polikliniği, semt polikliniği, yataklı servisler, heyet, konsültasyon ve görevlendirme yapılan birimlerde hizmet vermektedir.

Ø  Poliklinik Çalışma Saatleri

Ø  Nasıl Muayene Olurum?

Ø Hekim Çalışma Listesi

Klinik:

·         Fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniği 30 Mart 2018 tarihinde hizmete açılmıştır.

·         Fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniği, üç hekim, beş fizyoterapist, bir fizyoterapist teknikeri, sekiz hemşire, iki yardımcı personel ile hastalara hizmet vermektedir.

·         Hem hasta hem de refakatçi için fiziki koşulların kaliteli ve konforlu hale getirildiği hastanemizde servisler tek ve çift kişilik odalardan oluşmaktadır.

·         Fizik tedavi ve rehabilitasyon servisi üçüncü katta bulunmaktadır.

·         Servise yatışı yapılan hasta ve yakınlarına sorumlu servis hemşiresi tarafından hastane kuralları hakkında bilgi verilmektedir.