Enfeksiyon Hastalıkları (İntaniye)
08 Şubat 2024


Enfeksiyon Hastalıkları (İntaniye)

Enfeksiyonlar vücudumuzun her bölgesinde meydana gelebilen, bakteriler, virüsler veya parazitler tarafından oluşturulan ve bir kısmı bulaşıcı olabilen hastalıklardır. Hastanemizde bu hastalıkların teşhiş ve tedavileri, laboratuvar hizmetleri eşliğinde multidisipliner bir yaklaşımla gerçekleştirilmektedir.

Enfeksiyon hastalıkları bölümünü şu hastalıklarla ilgilenir;

v  Viral Hepatitler( sarılık) tanı ve tedavisi

v       Karaciğer biyopsisi

v  Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları

v   Akut Gastroenteritler (ishaller )

v  İdrar yolu enfeksiyonları

v  Protez enfeksiyonları

v  Brucella, Tifo, Şarbon gibi zoonotik enfeksiyonları

v  Ateşli enfeksiyonlar

Poliklinikler:

·         Hastanemiz enfeksiyon hastalıkları branşında verilen poliklinik hizmetleri; 10 Nisan 2017 tarihinde başlamış olup, bir merkez binada poliklinik odası ile hizmet vermektedir.

·         Hastanemiz enfeksiyon hastalıkları polikliniği, hastane poliklinikler bölümünde (F blok) üçüncü katta bulunmaktadır.

·         Bir hekim; merkez bina polikliniği, yataklı servisler, yoğun bakım, palyatif bakım ünitesi, heyet ve görevlendirme yapılan birimlerde hizmet vermektedir. Bu amaçla kurulan enfeksiyon kontrol komitesi; uygunsuz antibiyotik kullanılmasını engelleme, enfeksiyon kontrolü için personelin devamlı hizmet içi eğitimi destekleme, hastane enfeksiyonlarını takip etme ve bunları önlemeye yönelik ekip çalışmasını uygulamada görev almaktadır.

Ø  Poliklinik Çalışma Saatleri

Ø  Nasıl Muayene Olurum?

Ø  Hekim Çalışma Listesi

Enfeksiyon hastalıkları bölümü ile ilgili olduğunu düşündüğüm şikayetlerim var, ne yapmalıyım?

Bize hastane web sitemizin iletişim bölümündeki telefon numaraları ile ulaşabilir ya da mesaj gönderebilirsiniz. Hastanemiz enfeksiyon hastalıkları bölümünde her gün mesai saatleri içinde normal hasta polikliniği yapılmakta ve gelen hastalar randevulu ve randevusuz olmak üzere muayene olabilmektedirler. (Hastanemizde öncelikli olarak merkezi randevu sistemi ile hasta kabulü yapılır, hekimler çalışma koşullarına mevcut muayene bekleyen hasta durumuna göre randevu olmadan hasta kabul edebilir) Poliklinik muayenesine gelirken lütfen eski tetkiklerinizi (film, kan tahlili gibi) ve varsa kullandığınız ilaçları birlikte getirmeyi unutmayınız. Sabah aç karnına gelmeniz halinde ( gece 12’ den sonra aç sabah kahvaltı yapmamış) gerekli olan tetkikler o gün yaptırılabilir. Ancak hastane laboratuarlarında kan alma ve sonuç verme işlemleri aynı gün olmayacağından aile hekiminizin yakın zamanda sizden istediği ve sonucunu size verdiği tüm tıbbi tahlillerinizi hekiminize getirmekle tahlil sonuç bekleme ve muayene sonuçlandırma süresini en aza indirgemiş olursunuz.

Tıbbi etik kurallar gereğince hastane çalışanları ve diğer tıbbi personele sıra gözetmeksizin hizmet verilmektedir

Klinik:

·         Enfeksiyon hastalıkları  servisi  30 Mart 2018 tarihinde hizmete açılmıştır.

·         Enfeksiyon hastalıkları servisi, bir hekim, sekiz hemşire ve bir yardımcı personel ile hastalara hizmet vermektedir.

·         Hem hasta hem de refakatçi için fiziki imkanların kaliteli ve konforlu hale getirildiği hastanede servisler tek ve çift kişilik odalardan oluşmaktadır.

·         Enfeksiyon hastalıkları servisi dördüncü katta bulunmaktadır.

·         Medikal tedavi için yatışı yapılan hastalara tanı ve tedavi hizmet verilmektedir.

·         Servise yatışı yapılan hasta ve yakınlarına sorumlu servis hemşiresi tarafından hastane kuralları hakkında bilgi verilmektedir.