Grip ve Corona Virüs'den Nasıl Korunurum?
07 Şubat 2020

Yeni Corona Virüs 2019 (2019-nCOV)

Corona virüs, insan ve hayvanlarda enfeksiyona neden olan zarflı, rna virüsüdür.Corona virüs’ler zoonotik olup, hayvanlardan bulaşarak insanlarda hastalık yapabilir.

Soğuk algınlığı veya nezle olarak bilinen üst solunum yolu enfeksiyonuna en sık neden olan virüslerden biridir. Sıklıkla kış ve ilkbahar aylarında üst solunum yolları enfeksiyonlarında toplumun %15-30 unda ‘human corona virüs’ etken olarak saptanır.

2002 yılına kadar sadece iki corona virüs tipi insanlarda solunum yolu enfeksiyonuna neden olurken, 2002 sonunda Çin’de yeni bir ‘sars-cov’ tipi tanımlandı.

2012 yılının ortalarında Suudi Arabistan’da bu kez ara konağın develer olduğu yeni bir corona virüs tipi ‘ mers cov ‘ tanımlandı.

31 aralık 2019-3 ocak 2020 tarihleri arasında Çin’in Wuhan şehrinde deniz ürünleri ve çok türde canlı hayvanın satıldığı pazarda 44 kişide aynı anda pnömoni gelişmesiyle yeni bir virüsle salgın olasılığı bildirildi. Novel corona virüs ( 2019-ncov)

Nasıl Bulaşır?

      Corona virüs (2019-ncov) enfeksiyonu insandan insana bulaşarak yaygınlığını artırmaktadır. Küresel bir sağlık sorunu oluşturmaya başlamıştır.

      Kış mevsiminde olmamız nedeniyle ülkemizde de mevsimsel grip olguları görülmektedir. Belirtileri benzerlik gösteren corona virüs ve mevsimsel grip

Ø  yakın temas

Ø  öksürük

Ø  hapşırık ile bulaşmaktadır.

      Hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması veya konuşması ile çevreye yayılan solunum sıvılarının solunması yoluyla ya da yüzeylere bulaşmış olan virüsün eller aracılığıyla alınıp burun veya ağıza temas edilmesiyle bulaşır. Etkenin solunum yoluyla bulaşması için hasta kişi ile bir metre yakınlıkta bulunmak yeterlidir.

Hastalık Belirtileri

      2019-ncov’ nin kuluçka dönemi 2-14 gündür.

      Hastalarda ani bir başlangıç görülmektedir. En sık olarak;

Ø  yüksek ateş

Ø  öksürük

Ø  nefes darlığı görülmektedir.

Nasıl Korunalım?

      Corona virüslara karşı aşı veya ilaç bulunmamaktadır.

      Solunum yoluyla bulaşan tüm virüslerden korunmak için:

Ø  sabun ve su kullanarak eller sık sık yıkanmalıdır.

Ø  öksürürken ve hapşırırken ağız ve burun bükülmüş dirsek içi veya mendil ile kapatılmalı, mendil atılarak eller yıkanmalıdır.

Ø  ateş ve öksürüğü olanlarla yakın temastan ( bir metre ) kaçınılmalıdır.

Ø  grip olan vakalar toplu yaşam yerlerinden uzak durmalıdır. Zorunlu hallerde solunum maskesi takmalıdır.

Ø  ateş, öksürük ve nefes almada zorluk yaşayan kişiler, bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve seyahat geçmişleri paylaşılmalıdır.                     Uzm. Dr. Çiğdem Papila
 
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı