Bornova Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) Hizmete Açıldı
26 Ekim 2020

İzmir’de ilk kez Suriyeli göçmenlerin de hizmet alacağı Bornova Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) hayata geçirildi.


Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Sağlık Statüsünün ve Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Sunulan İlgili Hizmetlerin Geliştirilmesi Projesi (SIHHAT) kapsamında hizmete açılan Bornova TRSM,  Bornova Türkan Özilhan Hastanesine bağlı olarak Mevlana Mahallesinde hizmet verecek.


Bornova TRSM, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikalaus Meyer-Landrut, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Göç Dairesi Başkanı Dr. Kanuni Keklik ve İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. M. Burak Öztop ile sağlık çalışanları katıldı.


“Suriyeliler, Türk vatandaşlarına sağlanan koşullarda sağlık hizmeti alıyor”


Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut törende yaptığı konuşmasında şunlara değindi:


“Türk hükümeti mağdur olmuş Suriyeliler için büyük dayanışma gösteriyor. Avrupa Birliği de bu çabayı destekliyor. Bununla ilgili 6 milyar avroluk destek sağladık. Öncelikle temel ihtiyaçlar, eğitim, sağlık ve belediyelere yönelik yardımlar yaptık. Sıhhat Projesi de sağlık alanındaki en önemli projelerimizden biri. Sağlık Bakanı olmak üzere Bakanlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Çünkü Suriyeliler, Türk vatandaşlarına sağlanan koşullarda sağlık hizmeti alıyor. " dedi.


“Merkezimizde Türkiye ve Suriyeli hastalarımıza hizmet verilecek”


İzmir İl sağlık Müdürü Op. Dr. M. Burak Öztop da İlimizde toplam 13 adet TRSM faaliyet gösterdiğini, Merkezimizin toplam hasta sayısının 141’e ulaştığını vurgulayarak “ bu Merkezimizde Türkiye ve Suriyeli hastalarımıza hizmet verilecek” dedi.


“Suriyeli hasta sayısında ve verilen sağlık hizmetlerimizde artış var”


Op. Dr. M. Burak Öztop, “SIHHAT Projesi kapsamında, Suriyeli göçmenlere verilen koruyucu sağlık hizmetleri, yoğun olarak yaşadıkları Bayraklı, Bornova, Buca, Konak 2, Karabağlar, Torbalı olmak üzere toplam 6 ilçede; 1 adet TRSM,  8 adet Göçmen Sağlığı Merkezinde 39 birimle verilmektedir.

 

2019 Yılında yeni açılan göçmen sağlığı merkezlerimiz ile birlikte başvuran Suriyeli hasta sayısı ve bu kapsamda verilen sağlık hizmetlerimizde bir önceki yıla nazaran yaklaşık % 47 artış yaşanmıştır. Hastanelere başvuru sayısında ise bu artış % 5,5 olarak gerçekleşmiştir. “ diye konuştu.

  

Konuşmaların ardından Bornova Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin açılış kurdelesi kesildi. Katılımcılar, pandemi kurallarına uygun şekilde merkezi gezdi.

  • 319921,ozhn5440-copyjpg.jpg
  • 319920,ozhn5442jpg.jpg
  • 319915,ozhn5534jpg.jpg
  • 319916,ozhn5568jpg.jpg
  • 319917,ozhn5459jpg.jpg
  • 319918,ozhn5443jpg.jpg
  • 319919,ozhn5453jpg.jpg